☰ Menü

Hayvan Hakları

#Hayvan Hakları

Dünya üzerinde en büyük dileklerimden birisi nedir biliyor musunuz? Bu dünya’nın sadece insanlara ait olmadığının farkına varmalarını isterdim insanların(!) Diğer ülkelerin hayvanlara karşı nasıl tavırlar sergilediğini açıkçası tam olarak bilmiyorum, fakat kendi ülkeme baktığımda bu konuda kendimi çok şansız hissediyorum.

Diş deposunda satış pazarlamacı olarak çalışmadan önce Kayseri’de sokak hayvanları için çok uğraştım diyebilirim. Akrabalarımdan, komşularımdan tek tek dostlarımızın yiyebileceği şekilde yemek vermelerini rica ederdim. Sponsorlar bulup kedi ve köpek mamaları alırdım. Çelikten (paslanmasın diye) mama kapları aldım 6 adet, belirlemiş olduğumuz yerlere yerleştirdik ki canlar rahatça yesinler diye. İlk gün onun mutluluğu ile (sabaha karşı) dağıttık bütün kapları, mamalarını koyduk ve yediklerinde o an düşündük ki; gerçek mutluluk budur işte! Öğleden sonra tekrar dağıtıma çıktığımızda ise tabii ki hiçbir mama kabını yerinde bulamadık. Ben biraz inat bir adamımdır, aynı şekilde 6 adet daha mama kabı aldım. Ve aynı yerlere tekrar yerleştirdim, daha sonra beklemeye başladım. Allah’tan çok fazla beklemedim, yaklaşık 3 saat sonra amcanın birisi aldı topladı kapları çöpe attı!!!

Direk adamın yanına gittim, ne yapıyorsun sen dediğimde. Ne oldu yeğenim diyerek bir tepki verdi. Ne oldusu mu var amca, neden atıyorsun hayvanların kaplarını onlarda karınlarını doyurmaya çalışıyorlar dediğimde ise, buralarda dolu kedi-köpek birikiyor rahatsız oluyom diye bir cevap aldım tekrar. Peki o kediler-köpekler senden rahatsız oluyorlar mı? Sordun mu hiç onlara. Aslında sormana da gerek yok eminim oluyorlardır dedim. Sen duâ et babam yaşında adamsın, yoksa elime alırdım seni kimsede alamazdı elimden diye yüzüne söyledim. Bu adamı bazen camii’den çıktığını görüyorum, İslami bilgisi yeterince olsaydı eğer Peygamber Efendimizin hayvanlara ne derecede yaklaştığını bilirdi diye düşünüyorum. Peygamber Efendimiz olmadan önce hayvanlara ne kadar eziyet edildiğini İslami yazarlar her yerde belirtir.

Benim kedilere karşı çok fena sempatim vardır.. Evimde de beslemek istiyorum (ev içerisinde) fakat annemin astım hastalığından dolayı pek cesaret edemiyorum. Evim bahçeli olduğundan dolayı birçok kediye yemek yedirme şansım oluyor. Daha önceleri birçok hayvanı besledim evimde, fakat ücretsiz sahiplendirmem gerekti. Bu arada bazı hayvanseverler benim en yakın dostum bu köpek veya bu kedi derler ama nedense ücretli bir şekilde sahiplendirmek isterler.. Ben buna sonuna kadar karşıyım, insan(!) olan dostunu satmaz! Ben her zaman, her yerde diyorum. Petshoplardan kesinlikle alışveriş yapmayın. Tabii dostlarınıza mama veya diğer bakım ürünlerinden alabilirsiniz fakat kesinlikle hayvan ticaretinde bulunmayın!

Yazar Hakkında
Toplam 23 yazı
Tevfik
Tevfik

21 Haziran 198x gecesi sabaha karşı Kayseri Doğum Evinde gözlerimi açmış bulundum. 1 yaşından sonra yürüyüp oturmamayı, 2 yaşından sonrada konuşup susmamayı öğrenmişim. Bebekliğim, çocukluğum ve gençliğim Kayseri/Kocasinan/Yeni Mahalle’de geçmiştir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Arama Yap