☰ Menü

Resmileşti Dikkat!

Resmileşti Dikkat!

Son zamanlarda en çok nefret ettiğiniz sözcük oldu değil mi? Resmileşti Dikkat!

Devlet adamları tarafınca hiçbir şey söylenmiyor, resmi gazetede yazmıyor, sosyal medya yöneticileri böyle bir açıklama yapmıyor ama gel gelelim ki tüm sosyal medya hesaplarımızda böyle bir yazı var. Benim üzüldüğüm asıl yer; sözlük yazarlarının bir kaçı böyle bir trolleme işemine girişiyor ve başarılı da oluyorlar. Yok işte tüm yazılarınız silinecek, sosyal medya hesaplarınız göz altına alınacak, sildiğiniz paylaşımlar dahi ortaya çıkacak vs.vs. Arkadaşım! Allah aşkına böyle bir şey mümkün mü? Anasayfama baktığım zaman zaten paylaşanlara baktığımda hiç şaşırmadım da interneti sadece sosyal medya olarak kullanan kişilerden oluşuyor. Sosyal medyalara oyun, yakışıklı erkek veya güzel kız düşürmek için kullananlarla dolu maalesef.

Facebook’a ilk kayıtım 2006-2007 yıllarında olmuştu, daha sonra çok fazla hesabım kapatıldı. İnsanların sosyal medyayı kullanmaktaki amaçları ne olabilir? İnstagramdan bahsedelim; fotoğraflarımı, videolarımı koyarım gurbette yaşayan kuzenlerim, halalarım görsünler beğensinler diye! Elbette bazı tatmin edici durumlarda olabilir, hani beni daha çok kişi beğensin, beni daha çok kişi takip etsin popüler olayım gibisinden paylaşım yapanlarda oluyor. Çok fazla dikkat çekmeye çalışıyorlar ama binlercesi bu konuda başarısız oluyorlar, ee onlarda “Resmileşti Dikkat!” yazısı paylaşmaya karar veriyorlar 🙂

Ben kendi babamdan örnek verebilirim. Babamı eleştirirkende çok acımasız olacağım kimse kusura bakmasın. Babam 59 yaşında emekli bir adam. 40-45 yıldır madde bağımlısı gibi okey oynama düşkünlüğü var maalesef! Gece-gündüz demeden sürekli okey oynuyor. Ben birkaç defa oynayayım dedim çok çabuk sıkıldım, insan bunalıyor belirli süre sonra ama babamda öyle bir durum yok maalesef. Sırf okey oynayabilmek için Facebook hesabı açtı, sırf okey oynayabilmek için gitti son model akıllı telefon aldı. Ben telefon almasına veya sosyal medya hesabı açmasına hiçbir şey demiyorum fakat sırf dandik bir oyun için bu duruma düştüğünde ben sinirleniyorum! Gitti kendisi dünya kadar telefona para verdi okey dışında hiçbir yere girmiyor ve telefon sürekli şarjda.

Sosyal medyayı sık kullanan birisi olarak bakıyorum da ciddi anlamda nereye gittiğimizi çok merak ediyorum. Resmileşti Dikkat yazısı ile çıktık ama siyaset yüzünden birbirlerine küfür edenler, espiri yapacağım diye birbirinin annesine veya bacısına küfür edenler, spor tahminleri yüzünden birbirlerine girenler.. Peki sonuç nedir? Nasıl üzüleceğimizi, nasıl mutlu olacağımızı, nasıl şaşıracağımızı artık bilemiyoruz. Toplum olarak tavırlarımız çok fazla değişti..

Yazar Hakkında
Toplam 23 yazı
Tevfik
Tevfik

21 Haziran 198x gecesi sabaha karşı Kayseri Doğum Evinde gözlerimi açmış bulundum. 1 yaşından sonra yürüyüp oturmamayı, 2 yaşından sonrada konuşup susmamayı öğrenmişim. Bebekliğim, çocukluğum ve gençliğim Kayseri/Kocasinan/Yeni Mahalle’de geçmiştir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Arama Yap