☰ Menü

Türkçe Rap

#Türkçe Rap

Yaklaşık olarak 17-18 yıldır dinlediğim bir müzik türüdür Rap, ilk keşfettiğim dönem ise oldukça tuhaf diyebilirim. Cartel’in televizyonlarda ilk yayınlandığı dönemleri de iyi hatırlarım fakat tam olarak bu müzik türünün ne olduğunu merak ettiğim dönemler 11-12 yaşlarım olmuştur.

Oturmuş olduğum mahallede Ömer ağabey vardı. Kendisinin o dönemlerde de yeni aldığı bir kartal arabası vardı, hiç unutmam o arabanın içinde Sagopa Kajmer ve Ceza’yı dinlerdi. Tabii o dönemlerde kaset’e çektirirdi, ülkemizde herkes işini sağlam yapamadığı için arada kasetin içinden mezdeke gibi oyun havaları da çıkardı. Daha sonra lise dönemlerimde Norm Ender’i, Eypio (A.P.O)’yu, Sansar Salvo, Kurşun gibi rap sanatçılarını keşfettim. Ben bu kişilere sanatçı diyorum çünkü bu insanlar ciddi anlamda emek sarf ediyorlardı. Sözleri olsun, beatleri olsun, nakaratları olsun tam anlamıyla yaşanmışlardan ve yaşanacak olaylardan bahsediyorlardı. Benim dönemlerimin çok iyi olduğuna inanıyorum. 2003-2004 yıllarında her evde bilgisayar olmazdı. Bizlerde VCD denilen cihazda dinlerdik, ciddi anlamda muhteşem olurdu. Bu parçaları bir bilgisayara indirteceksin, daha sonra CD’ye çektireceksin, kale çarşısından gidip VCD Player alacaksın, daha sonrada oturup birkaç defa dinledikten sonra eşlik edeceksin. Şu an bile o zamanları anlattığımda duygulanıyorum, çok harika dönemlerdi.

Şimdi ise bakıyorum da hiçbir parçanın kıymeti yok diyebilirim. Her şey herkesin elinin altında ama ne araştıran var, ne detaylı şekilde dinleyen var. Hadi dinledi diyelim, parçayı hissedemiyorlar. Türkçe Rap müziği dinleyen takipçilerim bilirler, Sansar Salvo’nun Son Sigara parçasında (amatör kayıt) orada neler yaşadığını, neler hissettiğini çok iyi anlıyorsunuz değil mi? “Gözlerim ahmak gibi bakıyor artık, ben 6 yaşındayken yalnız kaldım. Kendi babam 18 yaşına kadar yabancıydı, etrafımda gördüğüm herkes yalancıydı.” Henüz 17-18 yaşındaki bir genç’e bunu ne yazdırabilir, ne yaşamışta yazmış olabilir? Bunları sorgulamak gerektiğini düşünüyorum. Ben hâlen kaliteli olan parçaları takip ediyorum, bu işi mükemmel derecede yapan rap sanatçıları mevcut. Bu kültürü güçlendirmenin en iyi yolu, tarafsızlıktır. Fanboyluk denilen dalgaya kendinizi çok kaptırmayın, hem bu kültürde boğulursunuz hem de işini sağlam yapan rap sanatçılarını göremeyebilirsiniz. Sağlıcakla kalın, müzikle kalın..

Yazar Hakkında
Toplam 23 yazı
Tevfik
Tevfik

21 Haziran 198x gecesi sabaha karşı Kayseri Doğum Evinde gözlerimi açmış bulundum. 1 yaşından sonra yürüyüp oturmamayı, 2 yaşından sonrada konuşup susmamayı öğrenmişim. Bebekliğim, çocukluğum ve gençliğim Kayseri/Kocasinan/Yeni Mahalle’de geçmiştir.

Yorumlar (2 yorum)
Tuğrul Turan
Tuğrul Turan #
- 21:50

Kardeşim WMAracı’ndan sitene bakmak için geldim ve bu yazıyı gördüm. Benim gibi Sansar’ın eski (ve bana göre dünyanın en iyi parçalarını) dinleyen birini görünce tüylerim diken diken oldu .
“Gözlerim ahmak gibi bakıyor artık, ben 6 yaşındayken yalnız kaldım. Kendi babam 18 yaşına kadar yabancıydı, etrafımda gördüğüm herkes yalancıydı.”

    Tevfik
    Tevfik #
    - 09:50

    Tuğrul kardeşim selamlar, çok teşekkür ederim. 2003 yılına kadar kasette dinlemiştim Rap müziği, daha sonra VCD player almıştım onu televizyona takıp CD’den dinlemeye çalışırdım. İnsanların çok alışı olduğu bir durum değil açıkçası Rap müzik, yeni yeni dillenmeye başladı. 15-16 yıl önce çok fazla ön yargı vardı bu kültüre, ama çok sevindim o dönemde aynı parçaları dinlememize, sevgiler kardeşim..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Arama Yap