Beklenmeyen Şahit Filmi

Beklenmeyen Şahit Filmi Hakkında Düşüncelerim

Son zamanlarda izlediğim en güzel siyah beyaz filmlerden bir tanesi diyebilirim. Film 1957 yılında yayınlanmış ama film içerisinde bulundukları zamanı söylüyorlar ve 1952 yılında çekildiğini görüyoruz. 1957 yılında dahi yayınlansa 63 yıl önce çekilen gerçekten muhteşem bir film diyebilirim. Bu arada Beklenmeyen Şahit filmini bana öneren Mertcan’a buradan da sevgilerimi iletiyorum.

Filmi bana önerdiğinde hiçbir şekilde spoiler vermedi ve filmin sonunda da tavsiye edeceğiniz arkadaşlarınıza ise kesinlikle bahsetmeyin diyor. Filmi izlemeye başladığımda açıkçası küçükte olsa bir ön yargım vardı, bazı siyah beyaz filmlerin ne kadar saçmaladıklarını gördum ve bu filmde onlardan mı acaba diye düşünmedim desem yalan söylerim. Tabii bu düşüncemi alt eden şey ise Mertcan’ın bu filmi ısrarla tavsiye etmesi oldu.

Beklenmeyen Şahit Filmi
Beklenmeyen Şahit Filmi

Açıkçası bana mantıklı gelen mahkeme, adli ve dedektif dizilerini/filmlerini hep sevmişimdir. Beklenmeyen Şahit filmi günümüz yapımı filmlere taş çıkartacağına o kadar eminim ki, filmlerde ve dizilerde eskilere çok giderim. Eskilerin daha kaliteli oyunculuk sergilediklerini, daha muhteşem senaryo yazdıklarını açık bir şekilde görebiliyoruz. Şu an sinemaya gittiğimiz vakit, izleyeceğimiz filmler hemen bitsinde artık gitsin kafasındayız. Eskiden insanlar sinemadan çıkmaz iken (örnek: Yeşilçam), şimdi ise filmden kurtulmak için can atıyorlar. Cüneyt Arkın’ın Malkoçoğlu filmleri dahi şu an çekilen dram ve aksiyon filmlerinden daha çok anlam katıyor diyebilirim.

Beklenmeyen Şahit Filmi Sonu

Filmin sonunu sizlere söylersem eğer, filmi izlemenizin hiçbir anlamı kalmaz. Mertcan birçok yerde filmin yorumlarını okumuş ve birçok insan evladı sonunu tahmin ettiğini, bu şekilde bir olayın gerçekleşeceğini biliyordum diyenlerle karşılaşmış. Kimse kusura bakmasın ama her ne kadar iyi analiz edilsede film, 1000 kişiden 1 kişi çok zor ihtimal görebileceğini düşünüyorum.

Beklenmeyen Şahit Filmi
Beklenmeyen Şahit Filmi

Hayatım boyunca bir filmin sonunda hep “hadi bee” diyeceğim filmleri sevmişimdir. Buna en güzel örnek filmlerden birisi de Esaretin Bedeli’dir. Sonunda “hadi bee” demek istiyorsanız eğer bu filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Açıkçası filmin konusundan çok fazla bahsedip sizinde keyfinizi kaçırmak istemiyorum. Bazı insanlara spoiler vermeden dahi filmden çok küçük özetlerde geçsen o insan o filmi izlemek istemez. Tabii böyle bir durumda da o insana saygı duymaktan başka çaremiz olamaz.

Beklenmeyen Şahit Filmi
Beklenmeyen Şahit Filmi

Sizden tek ricam olacak, eğer Beklenmeyen Şahit’i izlerseniz mutlaka gelip burada yorumlar mısınız düşüncelerinizi. 63 yıl önce yayınlanan filmin kalitesini son 10 yılın, hatta 20 yılın filmleri ile kıyaslarsanız çok mutlu olurum. Ayrıca filmden de birkaç görsel paylaşıp, aralara serpiştiriyorum. Görselleri izlediğim filmden direkt ben kesip özgünleştirdim, onunda notunu düşeyim.

Yazar Hakkında
Toplam 27 yazı
Tevfik
Tevfik
21 Haziran 198x tarihinde Kayseri doğumevinde Dünya'ya gözlerini açmış, daha sonrasında nasıl bir dünya ulan burası demiş birisidir. Düşüncelidir, gözlerini açtıktan sonra Dünya'nın nasıl bir yer olduğunu gördükten sonra anne ve babasını üzmemek için yeniden kapatmamıştır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara