Yener Çevik

Yener Çevik Severek Dinlerim!

Bilmeyenler için kısaca bahsedeyim, Türkçe Rap müziğe bayılırım. Yaşıma bakmadan hâlen dinlerim, tabii favorim oldschool parçalardır. Bunlardan bir tanesi de Yener Çevik!

Yener abiyi ilk 2002 yılında dinlemeye başladım ve ilk duyduğum parçasıda Liseli Genç parçasıydı, işte bizlere yazılmış güzel bir parça ve ben gerçekten parçayı çok sevmiştim. Parçada hiçbir gencin maddeye düşmemesi için çok güzel uyarılarda bulunuyordu ve “Aklını Başını Topla Genç, Liseli Genç” diyordu.

Anlayacağınız 2002 yılından bu zamana kadar dinlerim. Tabii o zaman imkanlarımız sınırlı VCD‘ler vardı, filmleri ve müzikleri onlarla izlemeye/dinlemeye çalışırdık. Bu arada benim Türkçe Rap‘i keşfetme yılım 1999 yılıdır, tabii Cartel’i televizyonlarda izledim ama benim gerçek Türkçe Rap ile tanışma yılım 1999 yılında Mezdeke kaseti içerisinde tesadüfen çıkan Nefret grubunun İstanbul parçasını dinlemiştim.

Yener Çevik gerçekten çok karakterli ve dürüst bir insan. Geçmiş zamanda hakkında çok fazla araştırma yapıyordum. Ağır sanayide çalıştığını, kaza geçirdiğini ve çok fazla sıkıntılara girdiğini gördüm. Bunlara rağmen dimdik ayakta duran değerli ve kıymetli bir abimizdir.

Piyasada birçok MC ile feat atmıştır kendisi, hatta camia’da Yener baba olarak bilinir. Kendisi 40 yaşında, karakteri, kişiliği oturmuş sevecen bir adamdır. Sansar Salvo (Ekincan) ile arası çok iyidi ama şimdi durumları nedir bilemiyorum. Ekincan Arslan ile ilgili de bir makale yazmayı düşünüyorum ilerleyen zamanlarda ama şimdi konumuz Yener abimiz.

Yener abinin son 5 yılda çıkarttığı parçaları ayrı bir beğeniyorum, özellikle “Bi Siyah Bi Beyaz” parçasında bir söz geçiyor, orasını çok seviyorum. “Yatmadım sevgilimle, ayrıldım alnından öperek!” Tabii bunun yanında bir de şu söze hastayım diyebilirim “Sen kimleri bekliyorsan gelmeyecek. Çekip gidenlerde geri de dönmeyecek.

Rap ayrı bir kültürdür, sokakları anlatır, siyaseti anlatır, kadınları anlatır, haksızlığı anlatır, hayvanları anlatır, sokakta oynayan çocukları dahi anlatır. Ki, bunu da Yener abi yaptı. Çocukları anlatan güzel bir parça yaptı kendisi “Çocuk” parçasını da dinleyebilirsiniz.

Yener abi ile yüzyüze tanışma imkanım olmadı açıkçası ama ilerleyen zamanlarda bunu yaşar mıyım? Ben de bilmiyorum. İbrahim ve Furkan İstanbul‘da görüp fotoğraf dahi çekilmişler ama sanırım o an sinirliymiş ki bizim çocuklara ters cevap vermiş. Bizim çocuklar abi Kayseri‘ye ne zaman geleceksin diye sorduğunda, çağırıyormusunuz ki gelecez diye azarlamış.

Tabii her insan her gün mutlu olup gülemez değil mi? Ben de zaten söyledim, ters anına denk gelmişsinizdir o an ve öyle cevap vermiştir dedim. Bu konuda en iyi örneği ben kendimden vereyim; her zaman sinirliyim.

Yazar Hakkında
Toplam 24 yazı
Tevfik
Tevfik
21 Haziran 198x tarihinde Kayseri doğumevinde Dünya'ya gözlerini açmış, daha sonrasında nasıl bir dünya ulan burası demiş birisidir. Düşüncelidir, gözlerini açtıktan sonra Dünya'nın nasıl bir yer olduğunu gördükten sonra anne ve babasını üzmemek için yeniden kapatmamıştır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara