Olmazsa Olmaz Starbucks Kahveleri!

Olmazsa Olmaz Starbucks Kahvesi!

Uzun zamandır yazı girmediğim bloğuma 5 ay sonunda bir yazı gireyim dedim ve bunuda olmazsa olmaz starbucks kahveleri olarak gireyim dedim. Neden böyle bir başlığa önem veriyorum bunu size en iyi şekilde anlatacağım, hatta starbucks ile ilgili ön yargılarınız varsa onlarıda yıkabilirim diye düşünüyorum ve umarım başarırım.

Uzun yıllar boyu starbucks’a karşı bir ön yargım vardı, insanlar bir yere gidiyorlar ve saatlerce oturuyorlar, birçok kişinin amacıda bellidir diye düşünüyordum. Normal de böyle bir düşünceye hiçbir şekilde kapılmam fakat yaşadığım şehir Kayseri ve düşünce yapısınıda az çok biliyorum. Aslında bu durumdan ziyâde, şirket toplantıları starbucks içerisinde gerçekleşiyor ve herkes “plaza dili” konuşmaya başlıyor bu durumdan aşırı rahatsız oluyordum, bu saçma ön yargım ise bence onlardan kaynaklı gelişti.

Arkadaş çevrem hep starbucks’a gidiyor, ama ben direniyorum resmen gitmeyeceğim diye. Tabii bu durumu ben uzun yıllar önce yıktım fakat çok büyük saçmaladığımın farkına vardım. Arkadaşlar beni ikna ettiler, hiçbir şekilde seni müşteri görmüyor adamlar, başına sürekli çalışan gelip ne içersiniz “beyefendi, ağabey vs.” demiyor dedi. Ben de biliyorum onları dedim, daha sonra gidelim sıradan bir kafeye izle dediler, gittik bir’er kahve aldık ve oturduk. Kahvelerimiz bitti her 5 dakikada bir düzenli olarak çalışanlar, efendim bir şey içer misiniz? Ne alırsınız? Bir isteğiniz, arzunuz var mı? Diye sürekli sözlü tacize başlıyorlar, ben kesinlikle çalışanlara kızmıyorum. Maalesef bu işletmeyi işletenlerde Kayseri esnafı olduğundan dolayı sürekli baskıya maruz kalıyor çalışanlarda.

Neden Starbucks’a Gidiyorum?

Genellikle tercihim Americano oluyor, alıyorum kahvemi geçiyorum masaya, bağlanıyorum Wi-fi’ye, telefonumu takıyorum şarja ve saatlerce otursam kimse neden oturuyorsun demiyor. Hatta hiçbir şey olmadan dahi otursanız size hiçbir çalışan, müdür vs. neden oturuyorsunuz demezler. Bizim esnaf zihniyeti ile devam eden işletmelerimiz bizleri haddinden fazla boğdular, bu nedenle tercihim hep starbucks oluyor. Tabii son dönemlerde olan korona virüs dalgası nedeni ile starbucks içerisinde masalar hep 2 kişilik oluyor ve 3. kişiyi kabul etmiyorlar, bizler de alternatif olarak Gloria Jean’s tercih ediyoruz.

Ben hayatımın her döneminde esnafları destekledim, hâlende desteklediğim esnaflar var. Bunun en güzel örneği ise içgör çay evi, eğer Kayseri’de yaşıyor ve bu yazımıda sonuna kadar okuyorsanız mutlaka gideceğiniz yerdir. Kazancılar Çarşısında, Özal sarrafın hemen arkasında yer alan bir çay ocağı, Cumhuriyet’in kuruluşundan da önce dedeleri tarafından işletilen bir mekan ve şimdi Mustafa amca işletiyor. Muhteşem taze çayı, muhteşem Türk kahvesi olur. Ayrıca Kayseri’ye yolu düşen blog takipçim olursa her zaman ısmarlayabilirim.

Kayseri’de Starbucks Nerede Bulabilirim?

Kayseri’ye bir şekilde yolunuz düştü ve starbucks nerede diye düşünüyorsanız hemen size adresi tarif edeyim. En yakın ulaşacağınız yer Forum Kayseri olacaktır, Kayseri’nin merkezinde yer alır Forum ve kime sorsanız gösterir. Büyükşehir Belediyesinin karşısındadır, eski stad alanının olduğu yerdir. Ayrıca eski stadı yıkıp Forum Kayseri’yi yapmaları hâlen zoruma gider, muhteşem bir yerdeydi eski stadın alanı keşke hâlen aynı yerde kalsaydı.

Bir diğer ulaşabileceğiniz alan ise Kayseripark alışveriş merkezindedir. Alpaslan mahallesinde yer alır, tramvaya binecekseniz eğer Alpaslan durağında inip 2 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Mix Kayseri’de diğer starbucks’a ulaşabilirsiniz ama ben çok fazla gitmiyorum açıkçası oraya. Mix Kayseri’de yer alan starbucks içinde şehit Furkan Doğan durağında iniyorsunuz sanırım, teknopark’a gitmeden bir durak önce iniyordunuz diye biliyorum. Bir’şey fark ettim, Kayseri’ye yeni gelen adama yolunuda iyice kaybettirirmişim, onu anladım. 4. starbucks ise Talas yolu üzerinde Cadde 38 diye sanırım bir alışveriş merkezi kuruyorlar orada olacakmış diye duydum. Tabii ben olsam Talas’ta Leman Kültür’ün yanına açardım ama neyse, tabii orayı düşünenler çok daha iyi analiz yapmışlardır diye düşünüyorum.

Yazar Hakkında
Toplam 30 yazı
Tevfik
Tevfik
21 Haziran 198x tarihinde Kayseri doğumevinde Dünya'ya gözlerini açmış, daha sonrasında nasıl bir dünya ulan burası demiş birisidir. Düşüncelidir, gözlerini açtıktan sonra Dünya'nın nasıl bir yer olduğunu gördükten sonra anne ve babasını üzmemek için yeniden kapatmamıştır.
Yorumlar (1 Yorum)
Gülşah
Gülşah Cevapla
- 01:45

Kesinlikle haklısınız sonuna kadar hak veriyorum. Maalesef diğer esnaf arkadaşlar her türlü bizden faydalanıyorlar ve kaba tabir ile kazıklıyorlar en güzeli starbucks bu konuda sizinle hemfikirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara