Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin farklı kişiler için farklı şeyler ifade eder. Bazıları için, herhangi bir merkez bankasına bağlı olmayan serbest dolaşımlı paranın bir geleceğidir. Diğerlerine göre, değeri ve kökeni şüpheli olan tamamen dijital varlıktır. Ama Bitcoin en temel anlamda nedir? Belirtmek istediğim bir konuya daha değinmek istiyorum yazıya girmeden önce, bu kesinlikle tanıtım yazısı değildir. Herhangi bir backlink vb. çalışma yoktur, direkt olarak Bitcoin hakkında elimden geldiği kadar bilgi vermeye çalışacağım.

Bitcoin Nedir?

Herhangi birine sorsanız, bitcoin’in temelde bir dijital para olduğunu söyleyecektir. Ancak tabii ki bundan daha karışıktır. Bitcoin 2009’dan bu yana bizimle birlikte. O yılda, Satoshi Nakamoto takma adı altında bir kişi (veya grup) dijital bir para birimine ev sahipliği yapan bir platform sundu.

Bitcoin platformu, üretilmesi pahalı ve zaman alan ama kolayca doğrulanabilen “Proof Of Work” verileri üzerine inşa edilmiştir. Bitcoin olayında, iş kanıtı “madencilik” sürecinde oluşturulmuştur.

Bir bitcoin yapmak için bir bilgisayar karmaşık bir algoritmayı tamamlamalı, esas olarak yeni bir para birimine dönüştürmek için geniş bir hesaplama çalışması yapar. Bu dijital para birimi, market talebi ne olursa olsun almaya değer.

İşlemler, blockchain (blok zinciri) adı verilen, genel defterine kaydedilen bir kullanıcının Bitcoin adresine bağlıdır. Bu adres gerçek bir kimlikle bağlantılıysa, işlemler kullanıcıya geri döndürülebilir. Eğer değilse yapamazlar. Bu göreceli anonimlik, platformu internet üzerinden gizli alımlar gibi şeyler için çekici hale getirir.

Bitcoin blockchain’in en önemli unsurlardan biri açık, dağıtılmış bir defter olmasıdır. Bu defterin dağıtılmış niteliği sayesinde, blok zincirdeki işlemler, üçüncü taraf gözetimi olmaksızın güven veren her üyenin fikir birliği ile doğrulanır.

Bitcoin’in ne olduğunu düşünürken aklınızda tutmanız gereken en önemli şeylerden biri: Tek bir cevap yoktur. Bitcoin, insanların bir bilgisayar algoritması yoluyla kazanılmış ve hiçbir merkezi yetkiye bağlı olmayan dijital bir para birimi olan bitcoin yapabildiği, depolayabildiği ve ticaretini gerçekleştirebildiği bir dijital defter barındıran bir platformdur.

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Alınır?
Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Alınır?

Neden Bitcoin?

Bitcoin, anonim olarak mal satın almak için kullanılabilir. Buna ek olarak, uluslararası ödemeler kolay ve ucuzdur çünkü parazitler herhangi bir ülkeyle bağlantılı değildir veya düzenlemeye tabi değildir. Küçük işletmeler, kredi kartı ücretleri olmadığı için bu durumdan hoşlanıyor olabilir. Bazı insanlar, değer olarak yükseleceklerini ümit ederek, sadece bir yatırım olarak bitcoin satın alırlar.

Bitcoin Kazanma

Dijital Dünya’da bitcoin kazanmanın birçok alternatif yolu mevcuttur ve bu yolları detaylı bir anlatım sergilemeden ana başlıklar altında kısa – öz bilgiler aktaracağım.

Takas ve Satın Alma

“Bitcoin değiş tokuşu” adı verilen pek çok pazar, insanların farklı para birimleri kullanarak bitcoin satın almasına veya satmasına izin verir. Coinbase, Bitstamp ve Bitfinex’in yanı sıra önde gelen bir değişim merkezidir. Ancak güvenlik bir endişe kaynağı olabilir: 2016’da saldırıya uğradığında Bitfinex’ten on milyonlarca doları bulan paralar çalınmıştı.

Transferler

Satın almış olduğunuz platform üzerinden dilerseniz bilgisayarı tercih edebilir, dilerseniz mobil uygulamayı tercih ederek bitcoin gönderebilirsiniz. Dijital olarak nakit göndermeye benzer.

Madencilik

İnsanlar, karmaşık matematik bulmaca çözümlemek için bilgisayarları kullanarak bitcoin kazıma yarışı yapıyorlar. Bu Bitcoin böyle yaratılmıştır. Kazanan, yaklaşık her 10 dakikada bir 12.5 bitcoin ile ödüllendirilir.

Bitcoine Sahip Olmak

Bitcoins, bulutta veya bir kullanıcının bilgisayarında bulunan “dijital cüzdan” da saklanır. Bu cüzdan, kullanıcıların para çekmek, göndermek veya almak, malların bedelini ödemek veya bitcoin almak için kullandığı sanal banka hesabının bir türüdür. Banka hesaplarından farklı olarak, bit coin cüzdanlar FDIC tarafından sigortalı değildir.

Anonimlik

Her bir bitcoin işlemi bir genel günlüğüne kaydedilmesine rağmen, alıcıların ve satıcıların adları asla gösterilmez, sadece cüzdan kimlikleri gösterilir. Bu, bitcoin kullanıcılarının işlemlerini gizli tutarken, onlara kolayca geri iz bırakmadan herhangi bir şeyi satın almasına veya satmasına izin verir. Yani insanların çevrimiçi uyuşturucu ya da diğer yasadışı faaliyetler satın almak için tercih edilen para haline geliş nedeni budur.

Bitcoin ve Gelecek

Hiç kimse bitcoinin neye dönüşeceğini bilmiyor. Çoğunlukla düzensizdir, ancak Japonya, Çin ve Avustralya gibi bazı ülkeler mevzuatı tartmaya başlamıştır.

Yazar Hakkında
Toplam 30 yazı
Tevfik
Tevfik
21 Haziran 198x tarihinde Kayseri doğumevinde Dünya'ya gözlerini açmış, daha sonrasında nasıl bir dünya ulan burası demiş birisidir. Düşüncelidir, gözlerini açtıktan sonra Dünya'nın nasıl bir yer olduğunu gördükten sonra anne ve babasını üzmemek için yeniden kapatmamıştır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara