Sigarayı Bıraktım

Sigarayı Bıraktım

Çok uzun yıllardır, çok fazla kullandığım bir lanetten sonunda kurtuldum diye başlayacağım cümlelerime. Ve en sonunda başalardım sigarayı bıraktım.

Sigaraya başladığım dönem ilkokul 4. sınıf diyebilirim. Daha önceki yazılarımda bahsetmiş olduğum, kardeşim gibi sevdiğim insan vardı belki hatırlarsınız ismi Özkan. Çocukluk döneminde özenti sonucu başladığım, başladıktan sonra babamın öğrenmesi ile son verdiğim bir meretti.

Komşularımızdan Adem amca, Özkan ile beni sigara içerken görmüş, aslında o kadar da dikkat etmiştik nasıl gördü anlam verememiştik. Meğer bizlere zarf atmış, sürekli bir yerde durmamızdan şüphelenmiş bizlerde yalan söyleyemiyoruz ya hemen itiraf ettik. Adem amcalardan o gün eve geldik, babam sordu; oğlum sigara içiyor musun? Evet baba içiyorum dediğimde, tamam bir daha kullanma dedi ve bir şey demedi.

Normal de bu dediğime babamı tanımayan kişiler der ki, hadi be öyle dememiş kesin bir dayağını yemişsindir demiştir ama ben babamdan birkez dahi dayak yemedim. Babam, tamam bir daha kullanma dedikten sonra lise 1 (9. sınıf)’e kadar kullanmadım. Lise de insan tabii değişiyor, ergenlik dönemi, farklı düşünceler, saçma sapan şeylere özentiler falan doğru karar veremiyor. Tabii buna kötü olan şeyleri eklemeyelim de, yanlış anlaşılmayayım. Lise de en kötü huyum sigara kullanmaktı, liseden mezun olduktan sonra dershaneye gittim ve orada da kullanmaya devam ettim.

Çok tuhaf gelecek ama asker de sigara kullanmadım desem inanır mısınız? 15 ay askerlik yaptım, bunun 3 ay’ı acemi birliği, 12 ay’ı da usta birliği olarak. Birçok insan asker de sigaraya başladı ama ben askerden geldikten sonra başladım sigaraya, daha sonra anladım ki bizden büyük adamların dedikleri kadar varmış; askerlik, askerden sonra başlıyor diye.

Askerden geldiğimden bu zamana kadar kullandım, geçen yıl çok fazla abartmıştım. Doğru bir karar verdim ve yaklaşık 1 (bir) aydır kullanmıyorum sigarayı. Belki bu dediklerim sigara kullanmaya devam edenler için çok klişe gelecek ama, o kadar rahat, o kadar huzurlu yatıp kalkıyorum ki anlatamam. İnanın yediğim yemekten tat almaya başladım, eskiden ağzımın içi sanki bir kül tablasını yalamışım gibi kokuyordu ama sonunda kurtuldum çok şükür.

Ben bu yazımı kişisellerim kategorime atıyorum, belki sıkıntılarım kategorisine uygun görmüştür birçok kişi ama sigara artık sıkıntım olmaktan çıktı ve şu an rahatım. Kişisel bir olayımdı ve kurtulduğumdan dolayı bu kategoriyi uygun gördüm.

Çok fazla sigara tiryakisinden duyduğum klişe olmuş sözler var. Abi/kardeşim bırakamıyorum, derdimde, sıkıntımda, üzüntümde, mutluluğumda, heyecanımda hemen direkt çıkartıp yakıyorum bir dal diyorlar. Aynı mahallede komşum olan Mehmet amca var ve 40 yıldır içtiğini söyledi bize geçmiş olsuna gittiğimizde, peki tahmin edin neden geçmiş olsuna gittik? Tabii ki sigaradan kaynaklı hastalıktan dolayı. Kötü şeyleri bırakmak için başımıza kötü şeylerin gelmesini beklemeyelim dostlar ve buradan herkese mesajımdır: lütfen sigarayı bırakın!

Sigara konusunda çok sevdiğim söz vardır; parasını el (yabancı) alıyor, dumanını yel alıyor, pisliği sana kalıyor diye. Sigara fiyatları zaten ateş pahalı içip hâlen neden yabancı şirketlere kazandırıyorsunuz ki? Her gün 15-20 liralık sokak hayvanları için kuru/yaş mama alıp onları besleseniz o kadar para verilir mi diye tepki gösterecektir. Aslında o sokaktaki hayvanı besleyerek aynı zamanda ruhunu da beslemiş oluyorsun (bu sözü de charlie chaplin’den alıyorum). İçinize çektiğiniz vakit sizi zehirleyen, sağlığınızdan eden, kesenize zarar olan bir pislik için her türlü para bulunur ama o sokak hayvanlarının karınlarının doyması birçok kişi için gereksiz gelir!

Bazı değişik insanlar vardır, sokak hayvanlarına antipati duyar. Normal şartlarda anlamıyorum o kişileri de, hadi anlıyorum diyelim. Madem yaklaşamıyorsun, korkuyorsun vs. o zaman gidip tema vakfına fidan bağışla ve bu fidanların fiyatı da öyle pahalı değil sadece 10 lira. Bana soracak olursanız sigarayı en iyi bırakacağınız yöntem ona ayırdığınız parayı yararlı/faydalı işlerde kullanmak olur. İçiniz ne kadar huzur ve mutluluk dolarsa o kadar uzak durursunuz tüm pisliklerden.

Yazar Hakkında
Toplam 27 yazı
Tevfik
Tevfik
21 Haziran 198x tarihinde Kayseri doğumevinde Dünya'ya gözlerini açmış, daha sonrasında nasıl bir dünya ulan burası demiş birisidir. Düşüncelidir, gözlerini açtıktan sonra Dünya'nın nasıl bir yer olduğunu gördükten sonra anne ve babasını üzmemek için yeniden kapatmamıştır.
Yorumlar (12 yorum)
Recep Güler
Recep Güler Cevapla
- 23:39

Geç kalınmış doğru hareket

  Tevfik
  Tevfik Cevapla
  - 23:41

  İnsanların geç kalmamaları için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Tüm çevremle ne kadar konuşsamda fayda etmiyor, demek ki ben de onlar gibi tepki veriyordum sigara içtiğim zamanlar.

   Recep Güler
   Recep Güler Cevapla
   - 23:44

   Sigarayı bırakınca iştahın açılacak ve kilo alacaksın dikkat et ona Tevfik Bey

    Mücahit
    Mücahit Cevapla
    - 23:47

    Hiç bir şey olmaz 🙂 Ben bırakalı +20 gün oldu. Moral bozmayalım 🙂

     Tevfik
     Tevfik
     - 23:56

     Moral bozmaya gerek yok hocam, bozulmuyor yani 🙂 çok fazla arkadaşım yanımda kullanıyor ve gıcıklığına ikram ediyorlar yine de kullanmıyorum. Sanırım iradem oldukça güçlü.

Cyprus
Cyprus Cevapla
- 23:45

Hocam iyi yaptınız zaten sigara zarar vermektan başka birşey yapmıyor. Hem maddi hemde sağlık açısından zarar veriyor. Sigarayı bıraktıktan sonra çiğer yenileniyor 1 ay sonra merdivenlerden çıktık sonra farkı farkedeceksiniz. Ben hiç kulanmadım bu yazıyı okuyanlarda içmesin ve sigaraya başlamasın derim.

Saygılar…

  Tevfik
  Tevfik Cevapla
  - 23:52

  Aslında vücuttan atılması 4-5 yılı buluyormuş fakat hiçbir şey için geç kaldığımı düşünmüyorum. Yaşımın genç ve daha çok fazla iş başaracağıma inanıyorum açıkçası. Sigarayı hiç kullanmamanızda muhteşem bir şey gerçekten. Artık bu saatten sonra ben de ağzıma sürmemeyi düşünüyorum, tabii büyük konuşmakta istemiyorum fakat pisliğini çok çektim maalesef.

İlhan
İlhan Cevapla
- 00:17

Çok iyi bir karar vermişsin tevfik abi, o değilde 15 ay sen sigara içme gelince başla tekrar. 😀 Umarım bu son olur.

  Tevfik
  Tevfik Cevapla
  - 00:30

  Son olacak İlhan kardeşim, sanırım asker de fazla zamanım olmadığından içiyordum 🙂 Askerlik zamanımı da yazacağım, bakalım neler çıkacak ortaya.

Mirac Sancı
Mirac Sancı Cevapla
- 11:24

Darısı başımıza İnşAllah.

  Tevfik
  Tevfik Cevapla
  - 13:14

  Hadi inşallah, aslında bırakılmayacak bir durum söz konusu değil. Sigara, sığınmak istediğimiz çok kötü bir liman sadece.

Şahin
Şahin Cevapla
- 20:22

Sigarayı bırakmana sevindim kardeşim, beni biliyorsun zaten fazla içmiyordum ve yaklaşık 6 aydır da kullanmıyorum benden iyi kimse yok inan. Hiç gereği yok çok güzel konulara değindin, tema vakfına ağaç bağışı yapmak çok daha mantıklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara