Tavla Oyunu

Tavla Oyununa Kafayı Taktım

Yanlış duymadın, evet tavla oyununa kafayı iyice taktım. Çok iyi oynuyor muyum? Hayır! Oyuna başladığım zamanda bitmesini istemiyorum ama.

Tavla oyununu çok seven bir eniştem vardı, rahmetli oldu. Nur içinde yatsın, iyi insandı hiçbir zaman bir kötülüğünü görmedim, duymadım. Bizler teyzemizin ve halamızın eşlerine enişte deriz. Birçok yerde abi derken duydum, her neyse konumuza dönelim.

10-11 yaşlarında teyzemlerde kaldım. WC gitmek için kalktığımda zar seslerini duydum sabahın köründe, Halil enişte bu saatte kiminle tavla oynuyor olabilir ki diye düşündüm. Aşırı derece tavlaya olan tutkusunu biliyorum çünkü. Misafir odasına doğru gittiğimde gördüğüm şeye inanamadım. Rahmetli enişte bir sehpa koymuş, kanepede oturuyor ve karşısında da bir sandalye var. Zarı atıyor, oynuyor ve sandalyeye geçiyor oradan zarı atıyor yine oynuyor.

Buradan çıkarttığım sonuç; en büyük rakibi kendisi mi acaba? Öyle değilmiş maalesef, eniştemin o günden sonra anladım tavlayı ne kadar sevdiğini. Hatta 13 yaşlarımda bana bir gün kızmıştı Rahmetli, kocaman adamsın tavla oynamayı bilmiyorsun diye.

Tavlaya başlama sebebimde oldukça absürt, yalan yok. Hepsiburada bana hediye çeki vermişti 2 yıl önce ve bu hediye çeki sadece oyun kategorisinde geçerliydi. 40 liralık hediye çeki vermişti, ben de ne alsam diye düşünürken bir tavlaya denk geldim fiyatı da 55 liraydı. 50 lira üzerine kargo bedava imkanını gördüm ve 15 liraya almıştım tavlayı.

Tavla 2 gün içerisinde kapıma kadar geldi. Hiçbir sorun yok, eyvallah ama nasıl oynayacağım hakkımda hiçbir fikrim yoktu maalesef. Youtube’de birkaç tavla turnuvası izledim, insanlar o kadar güzel oynuyorlardı ki; ben bunu hayatta öğrenemem dedim.

Daha sonra inat ettim, Youtube’de tavla nasıl dizilir? Tavla nasıl oynanır? gibi başlıklı videolardan öğrendim desem yeridir. Hatta o kadar güzel ve iyi öğrendim ki; yıllardır tavla oynayan kardeşimi bugün 1 defa mars, 3 defa düz yendim. Babam her zaman bu oyunun tamamen zar üzerine kurulu olduğunu söyler, eğer zar güzel gelirse her zaman kazanan sen olursun der.

Ben olayı biraz abartmıştım, App Store‘de ne kadar tavla uygulaması varsa hepsini indirdim. Yendiğim zaman çok güzel oluyor, oynamaya devam ediyorum ama yenilirsem bu oyunda hileli dedikten sonra uygulamayı direkt siliyorum. İnsanoğluyuz sonuçta, değil mi?!

Neden böyle yapıyordum biliyor musunuz? Uygulamayı yapanların %90’ı çip satabilmek için oyunu karşı tarafa veriyor. Özellikle Tavla Plus oyunundan aşırı şikayetçiyim! (indirmeyin bence). Karşı oyuncunun 6 ve 3 kapısı dolu sadece, zar atıyorum 6-3 geliyor. Kendi kendime diyorum, tamamen şansızlık yapacak bir şey yok ve zar atmaya devam ediyorum 3 defa üst üste 6-3 geliyor ve adamın hâlen 6 ve 3 kapısı dolu.

Her neyse 6-3 kapısı haricinde giriyorum, daha sonra ben ilerleyip 7 kapısına geliyorum (oyunun bana döndüğünü düşünüyorum) ve 7 kapısına gelirken adamı vuruyorum. Benim bütün kapılar dolu, sadece 1 kapısı boş ve 7 kapısında bir tane pulum var. Karşımdaki oyuncu kaç atsa beğenirsiniz? 6-1 atıyor! 1 ile giriyor içeri, 6 ile direkt benim pulumu vuruyor. Bu iş şans işi değil işte, göz göre göre karşı tarafa veriyor oyunu; daha sonra git çip al diyor sana.

Telefonumda hiçbir şekilde tavla uygulaması mevcut değil şu an, tanıdıklarla tavla oynamak istiyorum ama kimsede bilmiyor. Eğer Kayseri‘de ve bana yakınsan yoruma yaz birkaç el atalım (burada tebessüm ettim).

Yazar Hakkında
Toplam 27 yazı
Tevfik
Tevfik
21 Haziran 198x tarihinde Kayseri doğumevinde Dünya'ya gözlerini açmış, daha sonrasında nasıl bir dünya ulan burası demiş birisidir. Düşüncelidir, gözlerini açtıktan sonra Dünya'nın nasıl bir yer olduğunu gördükten sonra anne ve babasını üzmemek için yeniden kapatmamıştır.
Yorumlar (4 yorum)
Gamze
Gamze Cevapla
- 14:47

Tavla oyunu da çok güzel oluyor ama Tevfik bey 🙂 ben de çok severim fakat Kayseri’de değilim maalesef, geldiğim zaman iletişime geçerim sizinle.

  Tevfik
  Tevfik Cevapla
  - 12:32

  Yazımın içinde de belirttiğim gibi son dönemlerde bayağı takıntı haline getirdim diyebilirim. Geldiğiniz zaman Kayseri’de olursam olabilir Gamze hanım

Merve
Merve Cevapla
- 01:15

Severim tavla oynamayı bende 🙂

  Tevfik
  Tevfik Cevapla
  - 12:33

  Tavla oyunu sevilmez mi hiç 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara