Kayseri Erciyes Dağı

Kayseri Erciyes Dağı Hakkında Düşüncelerim

Kayseri’de yaşayan ve Kayseri’li birisi olarak neden Erciyes Dağı hakkında düşüncelerimi belirtmiyorum diye sordum kendi kendime, şimdi ise sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle Kayseri’li olmasaydım ve Kayseri‘de yaşamıyor olsaydım ilk gideceğim mekanlardan bir tanesi kesinlikle Erciyes Dağı olurdu. Neden diyeceksiniz? Pist alanı güzel, tam olarak kayak yapmaya uygun, oldukça güzel bir dağ. Tabii bu durum Kayseri’li olduğun zaman değişebilir.

Erciyes Dağını çok seviyorum fakat şikayet edeceğim birkaç unsur var diyebilirim. Bunlardan bir tanesi de, orada işletme sahiplerinin aşırı pahalı ve aşırı kötü (benim için kötü, bu durum kişiye göre değişir) ürünleri satmalarından kaynaklanmaktadır. Bu yıl kışın (Ocak 2019) Erciyese gittiğimde bir çay içeyim dedim ve çayı cam bardakta istedim. Sizi bu konuda nasıl ikna edebilirim bilmiyorum ama hayatımda içtiğim en berbat çaydı. Sadece bir yudum çektim ve o lezzetsiz, berbat tadı aldıktan sonra direkt olarak tükürdüm! Tabii geri kalanınıda hemen döktüm kapının önüne.

Eğer ilk defa çıkacaksınız Erciyes’e, çıkmadan önce aşağıda (Esenyurt tarafında) marketler var. Bu marketlerden alışveriş yapabilirsiniz. Erciyes Dağında bir sucuk ekmek yiyeyim her zaman bu fırsat denk gelmeyecek alışveriş ile neden uğraşayım diyorsanız, emin olun sucuğun o mangal ateşinde pişmesi sadece 5-7 dakika arasında. Tabiri caizse sucuk çakmak ateşinde bile hemen pişen bir yiyecek.

Marketten küçük bir mangal alırsınız, çıra, odun ve kömürünüzü alır 1 kg. da (kaç kişiyle gittiğinize göre değişir) sucuk alırsınız mis gibi pişirir yukarıda yersiniz. Yarım ekmeğe bir sucuğun yarısını dahi zor koyup veriyorlar ve bunada 10-15 lira para istiyorlar. 1 (bir) kg. sucuktan bayağı sucuk çıkar ve afiyetlede yersiniz.

Ben doğada çay, kahve, yiyecek yapmasını daha çok seviyorum aslında bunlar benim için oldukça basit işler. Eğer yapmak isterseniz semaverinizde bir çay demlersiniz veya sıcak suyunuzla bir kahve içersiniz üzerine mis gibi. Yapacak olan olursa şimdiden afiyet olsun.

Bir diğer konu ise, kayak malzemelerinizi olabildiğince evinizden getirmeye özen gösterin. Tabii bunu sürekli kayak yapan kişiler için söylüyorum (ki, onların zaten vardır). Eğer kiralamaya kalkarsanız kayak malzemelerini onunda güzel bir fiyatta olduğunu göreceksiniz.

Özel yerler her zaman pahalı olur, çünkü işletme kiraları, eleman maaşları ve diğer giderleri var. Elbette bir sezon kazanıyorlar ama ben bir çaya da 8-10 lira vermek istemiyorum. Bu anlattıklarım orta seviyede yaşam şartına sahip olan insanlar için geçerli, yoksa zengin godomanlar fiyatına dahi bakmıyorlar alacakları ürünün.

Birçok kişinin düşünceni, ben oraya eğlenmeye gidiyorum bir de bunlarla uğraşamam olabilir fakat emin olun bu tarz şeylerle uğraşmak insanı daha çok mutlu ediyor ve eğlenmesine sebep oluyor. Her zaman armut piş ağzıma düş olmuyor maalesef.

Yazar Hakkında
Toplam 27 yazı
Tevfik
Tevfik
21 Haziran 198x tarihinde Kayseri doğumevinde Dünya'ya gözlerini açmış, daha sonrasında nasıl bir dünya ulan burası demiş birisidir. Düşüncelidir, gözlerini açtıktan sonra Dünya'nın nasıl bir yer olduğunu gördükten sonra anne ve babasını üzmemek için yeniden kapatmamıştır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara