Barış Manço

Barış Manço’yu Çok Seviyorum!

Aslında konuya nereden giriş yapacağımı tam olarakta bilemiyorum, çünkü Barış Manço ile ilgili bir cümle geçtiğinde aşırı derece duygusallaşırım.

Barış Manço bizim Barış abimizdi, Adam Olacak Çocuk programının son dönemlerini hatırlıyorum ve hatırladığım her an seviyordum. Çocukluğumda Barış Manço’nun Mançoloji kasetleri vardı. O dönemlerde taşındığımızda kasetlerimi kaybettim ve aşırı üzülmüştüm. Yakın zaman içerisinde ise kendime güzel bir gramafon alıp, Mançoloji serisini plak olarak tamamlayacağım.

Barış Manço‘nun ölüm yılı 1 Şubat 1999, o tarihi çok iyi hatırlıyorum ve her ne kadar yetişkin olmasamda çok ağlamıştım. İnsanlar benim Barış Manço sevgimden çok fazla sıkılmıştı bir zamanlar, çocukluğumdan bu zamana kadar hayranı olduğum insanı tarif edebilmek ayrı bir zorluk benim için.

Bana her zaman bir amca, dayı veya çok sevdiğim bir yakınım olarak gelmiştir Barış Manço. Şarkılarındaki o güzel anlamlar, muhteşem ses ve harika bir insan olması; nasıl tarif edebilirim ki başka? Kayseri‘de yaşadığımdan dolayı İstanbul‘a gidebilme durumum yoktu çocukluğumda, hep katılmak istemişimdir Adam Olacak Çocuk programına, tabii programa katılmam hep bahaneydi, önemli olan Barış Manço ile yan yana olabilmek ve benim için yıllar boyu unutulmayacak bir anı olmasıydı.

Hâlen açıp izlerim Baba Bizi Eversene filmini, şarkılarından hiç kopmadım, kopamamda. Her parçasını çok severim Barış abimin, her parçası benim için bambaşkadır ama her insanın olduğu gibi benim içinde en özel parçası “Hayır” parçasıdır. Her dinlediğim de içime işlenir sanki ve her dinlediğimde çok başka yerlere götürür beni.

Patron adlı bir rap sanatçısı vardır, belki bilirsiniz. Gerçek ismi Ege Erkut, 1988 doğumlu ve Mersinli rap sanatçısıdır. Bu arkadaşımız Barış Manço adına muhteşem bir parça yapmıştı, çok hoşuma gitti sizlerle onuda paylaşacağım. Ege ile aynı nesil sayılırız ve o nesilin çocukları Barış Manço‘yu bambaşka severler.

Bu yazımı kimler okur sonuna kadar bilemiyorum ama eğer Barış Manço dinlemiyorsanız, sizlere tavsiyemdir mutlaka dinleyin. Yazımın içerisinde paylaştığım Patron‘un Barış Manço parçasını da dinleyebilirsiniz, ben bu çalışmasını çok beğendim. Aynı zamanda Rap kültürüne Türkiye‘de destek veren nadir sanatçılardandır. O dönemlerde pop furyası aldı başını gidiyordu, tamam kabul etmem gerekiyor çok sağlam pop sanatçılar ve çok güzel işler vardı ama Türkiye’de Rap‘in patlaması gereken yıllarda pop müzik baş kaldırıyordu. Ve benim bildiğim kadarı ile tek destekçisi de Barış Manço‘dur.

Patron – Barış Manço

Yazar Hakkında
Toplam 27 yazı
Tevfik
Tevfik
21 Haziran 198x tarihinde Kayseri doğumevinde Dünya'ya gözlerini açmış, daha sonrasında nasıl bir dünya ulan burası demiş birisidir. Düşüncelidir, gözlerini açtıktan sonra Dünya'nın nasıl bir yer olduğunu gördükten sonra anne ve babasını üzmemek için yeniden kapatmamıştır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara