Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi Gezintim

Kayseri’de Kayseri Kalesi nerede bilmeyen yoktur ama ben kısaca bununla da ilgili bir bilgilendirmede bulunayım, umarım faydalı olur.

Kayseri Kalesi, Kayseri’nin Cumhuriyet Meydanında yer alır. Kayseri‘de birçok yere bakan kaledir. Bir tarafı Cumhuriyet Meydanı, kazancılar çarşısı, kadınlar çarşısı, kapalı çarşıya bakar. Diğer yanı ise Hunat camisine, 27 Mayıs ve Bankalar caddesine bakar.

Kayseri‘nin neresinde olursanız olun sizi mutlaka şehir merkezine getirecek toplu taşıma araçları olacaktır. Bunlar otobüs ve tramway olabilir. İneceğiniz yerler genellikle Forum Kayseri’nin orası, Düvenönü Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı olur. Cumhuriyet Meydanı haricinde saydığım her iki yerde çok yakındır Cumhuriyet Meydanına, yürüyerek dahi en fazla 10 dakika da ulaşabilirsiniz.

Kayseri Kalesi
Kayseri Kalesi Gezintim

Eskiden Kale Çarşısı olarak geçerdi Kayseri’nin Kalesi birçok kişi de bilir, tabii 20’li yaşların başındakiler ve 20’li yaşların altındakiler hatırlamayabilir çarşı zamanlarını. Eskiden turşucu Bayram ustaya gider kurşu ile kete yerdik ve oradan kaset doldurmaya geçerdik. Çok güzel zamanlardı o dönemler ama esnafın hepsini demesemde birçoğunda çakallık vardı (burada gülüyorum).

Kayseri Kalesi çok uzun zamandır tadilat görüyordu ve sonunda 29 Eylül 2019 tarihinde Kayseri halkına hizmete açıldı. İçerisinde hediyelik eşya satan yerler, restorantlar ve müze mevcut. Birkaç fotoğraf çektim ve bu fotoğrafları sizlerle paylaşacağım, yorumlarınız neler olur bilemiyorum ama ben çok daha canlı ve hareketli bir yer bekliyordum açıkçası.

Tabii ki Belediye Başkanlarımızın ve çalışanların emeklerini görmezden gelemem, herkese buradan sonsuz teşekkür ediyorum fakat Kayseri halkının beklentisini karşılamadı gibi sanki. Birçok kişi ile ayaküstü sohbet ettiğimde bana dedikleri keşke daha tatmin edici şeyler olsaydı. Tabii bu durum kişiden kişiye göre değişir, her ne kadar bu çalışmayı seven insanlara saygı duyuyorsam, onların da bana saygı duymalarını beklerim.

Kayseri Kalesi
Kayseri Kalesi Gezintim

Bir de aklıma takılan bir diğer soru işareti şudur; neden Kayseri’de alkol mekanları yok? Ben alkol ve sigara kullanmıyorum, aslında sigaradan çok olmadı kurtulalı ama eğer insan içiyorsa buna da kimsenin engel koymaması gerektiğini düşünüyorum. Bu duruma birçok kişi Müslüman Ülkede alkol satışı tabii ki yasak, diyebilir ama herkes kendinden sorumlu. Kayseri‘de çok fazla insan alkol kullanıyor, benim bu durumuma kızacak kişi veya kişiler olabilir ama gizli saklı içmeleri yerine diledikleri gibi tüketmeleri daha iyi olmaz mı acaba?

Kayseri Kalesi
Kayseri Kalesi Gezintim

Kayseri‘de maalesef eksik olan tek şey, gece hayatı diyebilirim. İstasyon caddesine gece kulüpleri muhteşem yakışır diye düşünüyorum. Dediğim gibi insanların alkol kullanmaları gerekmiyor, ben Ege’de veya Akdeniz’de alkol kullanmadan çok güzel eğleniyorum. Tabii alkol tüketen kişilere hiçbir şey deme yetkim yoktur. Zaten bizim Kayseri‘de de alkole karşı çıkar birçok kişi daha sonra gidip kendileri Ürgüp de mekanlarda eğlenirler. Kimsenin eğlencesine karışma gibi bir durumum söz konusu değil ama iğneyi önce kendine sonra çuvaldızı başkasına batırması gerekiyor.

Kayseri Kalesi
Kayseri Kalesi Gezintim

Aslında Kayseri Kalesinin içerisine muhteşem şeyler yapılabilirdi, şimdi bunları burada belirtmem birçok kişi tarafından taşlanmama sebep olabilir. Yine de dediğim gibi, yapımda emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum.

Ayrıca sizlere biraz da çektiğim fotoğrafları göstereyim, fotoğrafları kendi şablonumun içerisine yerleştiriyorum imza ekleyerek. Eğer aklınıza takılan herhangi bir soru işareti veya Kayseri Kalesi hakkında fikir, düşünceleriniz var ise mutlaka dinlemek isterim.

Yazar Hakkında
Toplam 27 yazı
Tevfik
Tevfik
21 Haziran 198x tarihinde Kayseri doğumevinde Dünya'ya gözlerini açmış, daha sonrasında nasıl bir dünya ulan burası demiş birisidir. Düşüncelidir, gözlerini açtıktan sonra Dünya'nın nasıl bir yer olduğunu gördükten sonra anne ve babasını üzmemek için yeniden kapatmamıştır.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara