You Dizisi Hakkında Neler Düşünüyorum?

You Dizisi Hakkında Neler Düşünüyorum?

You dizisini Mertcan kardeşimin tavsiyesi üzerine izledim ve izlemeden önce bayağı ısrar etti. Hayatında ilk kez mi yabancı dizi izliyorsun diye sorduğumda ise bana bayağı bir giydirmişti (burada gülüyorum). Netflix platformu üzerinde yayınlanan bu dizi hakkında biraz düşüncelerimi paylaşacağım sizlerle. Bu arada, evet ben de tavsiye ediyorum; izlerken umarım çok sinirlenmezsiniz.

You Dizisi 1. Sezon

You dizisinde kahraman karakterimiz Joe Goldberg, Joe sıradan bir kütüphanede çalışmakta. Kütüphaneye gelen Beck karakterine aşık olur, onu en ince ayrıntısına kadar inceler, incelemenin yanı sıra Beck karakterini sıkı bir takibe alır. Açıkçası bu bana psikopatça gelir, Beck’in erkek arkadaşının Beck’i sevmediğini ve ona yeterince değer vermediğini düşünür, ortadan kaldırır. Joe sever ise, psikopatça sever abi diyoruz o sahnelerde.

Joe bir şekilde Beck ile tanışmanın yolunu bulur ve 2 bölüm çok güzel zamanları geçer. İnsan ne kadar muhteşem aşk yaşıyorlar, Beck o kadar şeytan olmasına rağmen (aslında Joe daha şeytan) insan o sahnelerde yine de mutlu oluyor. Beck’in telefonlarını izlemeye alır, gelen her mesajı, yapılan her aramayı, giden her e-postayı izlemeye alır Joe. Aslında kendi telefonuna Beck’in telefonunu klonlamış desek tam yerinde olur diyebiliriz. Bu arada Beck’in yakın arkadaşlarından birisini de ortadan kaldırır Joe, çünkü mutlu anlarında hep engel olacağını düşünür. Beck’in Peach Salinger adındanki arkadaşını da ortadan kaldırdıktan sonra hiçbir engelenin olmadığını düşünür.

Tabii bu düşüncesi zannettiği kadar uzun sürmez. Dr. Nicky ile ilişkisi olduğunu yakalar ve bu sefer de Dr. Nicky’i çok zeki bir şekilde cezaevine gönderir. Dr. Nicky, Beck’in psikoloğudur. Tamam bir insanı sevebilirsin de, bu nasıl bir sevgidir be Joe diyor bazen insan. Beck’in yaptığı tüm hataların sonucunu bir başkası ödüyor dizi de ve her ne olursa olsun Beck beni hâlen seviyor, beni sevdiğine inanıyorum diyor. Tamam, sen buna inanıyorsun ama izleyicilerin bir kısmı ise bu nasıl bir genişliktir arkadaş diyor.

Ve Beck karakterini de öldürüyor, uğruna psikopatça cinayetler işlediği, deli gibi sevdiği kadını da öldürüyor. Öldürmesinin sebebi ise tüm cinayetleri anladığının farkına varıyor. Farkına vardığı cinayetlerin sonucunda Beck’in yaşamına son verirken, daha önce mesajlaştıkları için Dr. Nicky’in üzerine aşk cinayeti diye yıkıyor. Joe zeki, sinsi ve aşk dolu bir karakter. Joe böyle bir karakter ise tam anlamıyla çocukluğunda yaşamış olduğu olaylar yüzündendir, bir çocuk duygusal ise çok fazla acıyı kaldıramayabilir.

You Dizisi Hakkında Neler Düşünüyorum?
You Dizisi Hakkında Neler Düşünüyorum?

You Dizisi 2. Sezon

İkinci sezon bambaşka bir hâl alıyor dizi de, Joe başka bir isim ile çok farklı bir şehire yerleşiyor. Yeni komşuları ile tanışıyor, yeni bir iş yeri ve yeni arkadaşlıklar kuruyor. Eksilmeyen tek şey ise Joe Goldberg bu sezonda da aşk için her şeyi yaptığını düşünüyor.

You dizisi romantik kategorisinde yer alıyor ama bence gitmesi gereken en güzel kategori gerilim diyebilirim. Bazı zamanlar var ki insan haddinden fazla geriliyor, acaba bu sefer yakalanacak mı? Joe burada kesin açık verecek diye düşünürken aniden işler değişiyor. Senaristler o kadar güzel yazmış ve oyuncular o kadar güzel oynamışlar ki, insan hayranlıkla izliyor. Bir dizi veya film izlediğimde başrol oyuncusuna gıcık olduysam eğer o dizi veya filmi hiç izlemem, direkt kapatırım ama burada Joe karakterinden bazen nefret ediyorum bazen de aşırı haklı buluyorum. Tabii işlediği cinayetleri haklı bulmuyorum, adamın içinde konuştuğu tüm düşüncelere hak veriyorum.

Joe, yeni taşınmış olduğu şehir içerisinde farklı bir işe aramaya kalkar ve organik meyveler satan küçük, şirin bir yere girer. Aslında öyle bir yer bizim Ülkemizde olsa manav der geçeriz ama yurtdışında olduğu vakit farklı anlamlar katılabiliyor. Kitaplarla çok ilgili olduğunu gören iş yeri sahibi (elemanın ismini unuttum, ama Love kardeşiydi), Joe direkt kitap satışı ile ilgilenebileceği bir teklif sunar ve kabul eder. Tabii o sırada yeni aşkı olan Love ile tanışır.

Love karakterini ben sevdim, o da psikopat falan ama yine Beck karakterinden daha karakterli. Tabii Love erkek kardeşine hizmetçi tarafından yapılan cinsel istismara göz yummadı ve kadının yaşamına son verdi. Aslında diziyi izleyeli biraz zaman oluyor, çok fazla şey kalmadı aklımda diyebilirim. Netflix üyeliğiniz var ise açıp izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Yazar Hakkında
Toplam 30 yazı
Tevfik
Tevfik
21 Haziran 198x tarihinde Kayseri doğumevinde Dünya'ya gözlerini açmış, daha sonrasında nasıl bir dünya ulan burası demiş birisidir. Düşüncelidir, gözlerini açtıktan sonra Dünya'nın nasıl bir yer olduğunu gördükten sonra anne ve babasını üzmemek için yeniden kapatmamıştır.
Yorumlar (2 yorum)
Merve
Merve Cevapla
- 03:57

Tavsiye ettiğiniz gibi izledim diziyi, bu karantina günlerinde acaba sıkılır mıyım diye düşündüm ve gerçekten izlediğime değdi. Konu akıcılığı olsun, gerilimi olsun çok güzel fakat Joe yakalanmamasına halen anlam veremiyorum.

Tevfik
Tevfik Cevapla
- 16:11

3. sezonu sabırsızlıkla bekliyorum, yayın tarihi 2021 gösteriyor ama belirli bir tarihi yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara